Sistem Kesintisi Bakanlık Açıklaması

23-07-2019 11:19:56

Bakanlık açıklaması;Merhabalar,EGE web servislerine erişim ile ilgili veritabanında yapılan bir düzenleme sebebiyle kesinti meydana gelmiş olup, ilgili arkadaşlarımız üzerinde çalışmaktadır.Birazdan düzelmesini bekliyoruz.İyi çalışmalar.

Devamını Oku...

YFKS - Yurt dışı firma kayıt sistemi

26-06-2019 07:39:05

Değerli Müşterilerimiz,Bakanlık Yurt Dışı Firma Kayıt sistemi ile ilgili sorunlardan dolayı Gönderici / ihracatçi kimlik tipi IIKS olmali hatası dönmektedir. Yurt Dışı firmanızın bakanlık tarafında kayıtlı ve ONAYLANMIŞ olması gerekmektedir...

Devamını Oku...

Beyanname 24 İşlemin Niteliği (Sözleşme …

31-05-2019 21:54:17

Değerli Müşterilerimiz;Bakanlık tarafından yayınlanan ve beyanname üzerinde 24 nolu hane olan İşlemin Niteliği (sözleşme türü) alanına ilişkin tablo güncellemesi yayınlanmıştır. Tablo güncellemesi sisteminizde otomatik olarak yapılacaktır. İlgili tabloya ilişkin yeni...

Devamını Oku...

İhracatçı beyanı bilgilendirme mesajı

24-05-2019 10:20:19

Bilgi amaçlıdır,24/05/2019 30783 nolu resmi gazetede yayınlanan tebliğe göre ihracatçı beyanının yer aldığı tebliğ yürülükten kaldırılmıştır. Konu hakkında mevzuatı inceleyebilirsiniz.

Devamını Oku...

Mesaj Gönderim Sorunu

24-05-2019 06:39:06

Değerli Müşterilerimiz;   Gümrük Sunucuları ile bağlantı sorunları yaşanmaktadır. Web Servis Mesajları gönderilememektedir. Bakanlık iligli birime konu ile ilgili bildirim yapılmıştır.

Devamını Oku...

IIKS Sistemi - Bakanlık Duyurusu - 2

06-05-2019 07:29:12

Bakanlık Duyurusu,İİKS düzenlemeleri saat 11'de devreye alınacaktır.İyi çalışmalar.

Devamını Oku...

IIKS Sistemi - Bakanlık Duyurusu

06-05-2019 05:37:24

MerhabaDaha önce sadece Muratbey Gümrük Müdürlüğü için devreye alınan İİKS ile ilgili düzenlemeler Pazartesi (06.05.2019) tarihinde tüm gümrüklerde devreye alınacaktır. IIKS - İthalatta İhracatçı Kayıt sisteminin nasıl kullanılacağına ilişkin eğitim videosunu...

Devamını Oku...

Mesaj Gönderim Sorunu

03-05-2019 10:18:49

Değerli Müşterilerimiz,Bakanlık kaynaklı sorunlardan dolayı mesaj göndeirmi yapılamamaktadır. Konu bakanlığa bildirilmiştir. Tarife mesajı ile deneme yapınız.İyi çalışmalar.

Devamını Oku...

Kağıtsız Beyanname - Bakanlık Duyurusudu…

02-05-2019 11:49:36

Merhabalar, Gümrükler Genel Müdürlüğümüzün talimatları gereği kağıtsız gümrük işlemleri tüm gümrüklerde ve sadece ihracat rejimlerinde uygulanmak üzere devreye alınmıştır. Bilgilerini arz eder, iyi çalışmalar dilerim.

Devamını Oku...

Değerli Müşterilerimiz;

Bakanlık tarafından yayınlanan ve beyanname üzerinde 24 nolu hane olan İşlemin Niteliği (sözleşme türü) alanına ilişkin tablo güncellemesi yayınlanmıştır. Tablo güncellemesi sisteminizde otomatik olarak yapılacaktır. İlgili tabloya ilişkin yeni kodlar aşağıda yer almaktadır. Beyanname kopyalama işlemlerinde beyanname üzerinde yeni kodu yazdığınızdan emin olunuz. Kodlar sisteminizde güncellenmiş olmasa dahi yeni ve doğru kodu yazarak tescil alabilirsiniz. Acil bir durumda bizimle bağlantıya geçiniz.

Bakanlık Duyurusu ve Genelge İçin Tıklayınız

24 İŞLEMİN NİTELİĞİ alanı güncellenen kodlar ve açıklamaları

11 Eşyanın Mülkiyetinin Parasal veya Başka Bir Karşılıkla Devredildiği İşlemler-Doğrudan Satın Alma veya Satma
12 Eşyanın Mülkiyetinin Parasal veya Başka Bir Karşılıkla Devredildiği İşlemler-Konsinye Satış veya Komisyoncu Aracılığı ile Satış
13 Eşyanın Mülkiyetinin Parasal veya Başka Bir Karşılıkla Devredildiği İşlemler-Trampa
14 Eşyanın Mülkiyetinin Parasal veya Başka Bir Karşılıkla Devredildiği İşlemler-Yolcuların Şahsi Satın Almaları
15 Eşyanın Mülkiyetinin Parasal veya Başka Bir Karşılıkla Devredildiği İşlemler-Finansal Kiralama
19 Eşyanın Mülkiyetinin Parasal veya Başka Bir Karşılıkla Devredildiği İşlemler-Diğer
21 Eşyanın İade Edilmesi-Geri Gelen Eşya
22 İade Edilen Eşyanın Değiştirilmesi
23 İade Edilen Eşyanın Eşya Gönderilmeksizin Değiştirilmesi (Örnek: Garanti Kapsamında)
29 Eşyanın İade Edilmesi-Mahrece İade
31 Eşyanın Mülkiyetinin Parasal veya Başka Bir Karşılık Alınmaksızın Devredildiği İşlemler-Tamamen veya Kısmen AB Tarafından Finanse Edilen Yardım Programları
32 Eşyanın Mülkiyetinin Parasal veya Başka Bir Karşılık Alınmaksızın Devredildiği İşlemler-Genel Devlet Yardım Programları (Kamu Tüzel Kişileri)
33 Eşyanın Mülkiyetinin Parasal veya Başka Bir Karşılık Alınmaksızın Devredildiği İşlemler-Diğer Yardım Programları (Özel hukuk tüzel kişileri,gerçek kişiler ve sivil toplum kuruluşları)
41 İşlenmek Üzere Gelen/Gönderilen ve İlk İhraç Ülkesine Dönmesi Beklenen Eşya (Eşyanın Mülkiyeti Devredilmeksizin ve Sözleşmeli Olarak)
42 İşlenmek Üzere Gelen/Gönderilen ve İlk İhraç Ülkesine Dönmesi Beklenmeyen Eşya (Eşyanın Mülkiyeti Devredilmeksizin ve Sözleşmeli Olarak)
51 İşlendikten Sonra Gelen/Gönderilen ve İlk İhraç Ülkesine Dönen Eşya (Eşyanın Mülkiyeti Devredilmeksizin ve Sözleşmeli Olarak)
52 İşlendikten Sonra Gelen/Gönderilen ve İlk İhraç Ülkesinden Başka Bir Ülkeye Dönen Eşya (Eşyanın Mülkiyeti Devredilmeksizin ve Sözleşmeli Olarak)
60 Ödeme Karşılığında Bakım Onarım Görmek Üzere Gelen/Gönderilen Eşya
61 Ödeme Karşılığında Bakım Onarım Sonrası Gelen/Gönderilen Eşyanın Geri Dönüşü
62 Bir Ödeme Olmaksızın Bakım Onarım Görmek Üzere Gelen/Gönderilen Eşya
63 Bir Ödeme Olmaksızın Bakım Onarım Sonrası Gelen/Gönderilen Eşyanın GeriDönüşü
64 Sergi ve Fuar Amaçlı Geçici Olarak Gelen/Gönderilen Eşya
65 Sergi ve Fuar Amaçlı Geçici Olarak Gelen/Gönderilen Eşyanın Geri Dönüşü
66 Test, Kontrol, Numune Amaçlı Geçici Olarak Gelen/Gönderilen Eşya
67 Test, Kontrol, Numune Amaçlı Geçici Olarak Gelen/Gönderilen Eşyanın GeriDönüşü
70 Ortak Savunma Projeleri ve Hükümetler Arası Üretim Programlarına İlişkinİşlemler
80 Eşyanın Ayrı Ayrı Faturalandırılması Gerekmeyen; Tüm Sözleşme İçin TekFaturanın Düzenlendiği, İnşaat Malzemesi ve Teknik Ekipman Tedariğini İçeren Genel Bir İnşaat veya Mühendislik Sözleşmesi Kapsamı İşlemler
91 Diğer Ticari İşlemler-Kiralama, Ödünç ve 24 Aydan Uzun Süreli OperasyonelKiralama
99 Diğer Ticari İşlemler